Moda streetwearowa – co warto o niej wiedzieć?

Moda ma różne oblicza, które można obserwować na każdym kroku. Także w Polsce, wychodząc na ulice można ujrzeć wiele ciekawostek stanowiących inspirację.

Wśród nich moda streetwearowa. Duża część osób wie, czym charakteryzuje się ten styl. Są jednak takie osoby, które nie przywiązują tak dużej uwagi do ubrań. Całkiem możliwe, że styl streetwear zyska ich aprobatę. Czym dokładnie się on charakteryzuje?

Moda uliczna

Słowo „streetwear” to tak naprawdę dwa oddzielne słowa – street i wear. W dosłownym znaczeniu chodzi o ulicę i noszenie. Tak oto właśnie powstało określenie moda uliczna, która inspirowana jest tak naprawdę przestrzenią publiczną. Pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę wiele ciekawostek, na jakie obecne trendy nie mają tak naprawdę żadnego wpływu. Prawdą jest to, że moda uliczna rządzi się swoimi prawami, których żadna osoba nie będzie w stanie zmienić.

Trzeba powiedzieć, że streetwear to indywidualizm, który daje możliwość użytkownikom wyrażania swoich własnych poglądów, jakie można dowolnie zmieniać. O ile niektóre trendy modowe to tylko kwestia przemijającego czasu, tak w tym przypadku na pewno nie będzie się miało do czynienia z takimi właśnie sytuacjami. Śmiało można powiedzieć, że styl uliczny obecny będzie zawsze – niezależnie od tego z jakim pokoleniem będzie się miało do czynienia.

Streetwear w Polsce

Kiedy po raz pierwszy moda uliczna zagościła w Polsce? Było to w latach 70. i 80. XX wieku. Za propagowanie tego stylu odpowiedzialni byli skaterzy, którzy coraz chętniej wychodzili na ulice ze swoimi deskami. Osoby, które za nic nie chciały podporządkować się obowiązującym prawom, żyjącym według własnych przekonań. To oni zaczęli pokazywać, że w kwestii ubioru nie ma dla nich żadnych zasad, pokazując chociażby już niezwykle słynny krok do kolana. Popularnym miejscem ze streetwearową odzieżą jest clobber, w tym sklepie znajdziesz najmodniejsze ciuchy uliczne.

Dzisiaj tak jest również. Co więcej, o ile wtedy streetwear był charakterystyczny tylko dla osób młodych, tak teraz jest zupełnie inaczej. Teraz nawet dorośli chętnie wyrażają w ten sposób swoje poglądy, pokazując co tak naprawdę im w duszy gra. Moda uliczna nie ma wieku, dlatego nie brakuje nawet seniorów, którzy są w stanie przywdziać na siebie luźne bluzy z kapturem, pokazując tym samym swojego młodego ducha walki.

Ubrania dobrej jakości

Czy dostępność takich ubrań w Polsce jest utrudniona? Nie. Do wyboru są nie tylko placówki stacjonarne, ale również internetowe, prezentujące szeroki asortyment katalogowy. Wszystkie ubrania wysokiej jakości dostępne są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu każda zainteresowana osoba ma szansę znaleźć coś ciekawego dla siebie. Nie tylko jeżeli chodzi o nastolatka, jego rodziców, ale również dziadków. Warto nadmienić, że nie brakuje polskich producentów, którzy dokładają swoją cegiełkę do mody ulicznej, prezentując ciekawe i inspirujące stylizacje. Co więcej, ich propozycje wychodzą dalej, poza obręb kraju, dzięki czemu polskie ubrania można spotkać na wielu zagranicznych ulicach. Polska moda uliczna jest w stanie zrewolucjonizować współczesne stylizacje.

Co jest ważne w modzie streetwear?

Chociażby to, aby nie przejmować się opinią innych osób. W głowie często może gościć myśl w stylu „co ludzie powiedzą?”. Czy to jest tak ważny priorytet? Oczywiście, że nie. Bo każda osoba, bez względu na wiek, przekonanie, pochodzenie, itd., zasługuje na to, aby móc wyrazić sobie. Również, jeżeli chodzi o kwestie ubraniowe. To właśnie dlatego moda uliczna została tak ciepło przyjęta w Polsce, gdzie można ją tak naprawdę obserwować na każdym kroku.