Farby bez amoniaku. Czy warto?

Farbując włosy obawiamy się ich zniszczenia czy przesuszenia, zwłaszcza jeśli nasze włosy są delikatne i mają skłonność np. do wypadania czy łamania. Aby farbowanie było bezpieczniejsze dla włosów można zdecydować się na farbę bez amoniaku.

Aby uniknąć zniszczenia włosów do czego może dojść podczas farbowania, warto zawsze wybierać dobrej jakości farby z naturalnymi, bezpiecznymi składnikami. Trzeba też pamiętać żeby koloryzacji nie wykonywać na zniszczonych włosach, przed farbowaniem warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów, aby zregenerować kosmyki i jak najbardziej zminimalizować negatywny wpływ farbowania na włosy. Choć wcześniej amoniak był niezbędnym składnikiem każdej farby obecnie istnieje wiele delikatniejszych składników. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli farba posiada w swoim składzie amoniak, to w nowych farbach jest go niewiele, a skutki wnikania amoniku głęboko w strukturę włosa można zredukować poprzez odpowiednią pielęgnację, bogatą w produkty o działaniu odżywczym i regenerującym, które wzmocnią i zabezpieczą włosy po koloryzacji przed potencjalnymi uszkodzeniami.

Jaką farbę do włosów wybrać?

Ważny jest oczywiście odpowiedni dobór koloru farby, który trzeba dostosować nie tylko do pożądanego efektu, ale przede wszystkim do swojego naturalnego koloru włosów. Nie każdy kolor będzie się prezentował tak samo na każdych włosach. Aby upewnić się, że kolor będzie odpowiedni warto wcześniej wykonać test na niewielkiej partii włosów i zobaczyć, jaki kolor uda się uzyskać. Farba do włosów powinna też mieć przyjemny zapach i nie podrażniać skóry. Ważna będzie też oczywiście trwałość koloru. Aby farba była bezpieczna dla włosów nie powinna zawierać w swoim składzie alkoholu czy szkodliwych parabenów. Najlepsze dla włosów będą farby z dodatkiem witamin, ekstraktów i wyciągów roślinnych czy ziół. Ważna będzie też odpowiednia konsystencja oraz sposób nakładania farby. Farba nie powinna wysuszać włosów tylko dodatkowo je odżywiać. Warto postawić na farbę 2w1, który zapewnia zmianę koloru, a także regenerację i wzmocnienie włosów.

Farba bez amoniaku, a farba tradycyjna. Czym się różnią?

Podstawowa różnica między obiema farbami jest taka, że farby bez amoniaku mają w swoim składzie łagodniejsze substancje, które nie mają tak silnych właściwości podrażniających czy uczulających jak zwykłe farby. Farby bez amoniaku z pewnością lepiej się więc sprawdzą zwłaszcza u alergików. Takie farby koniecznie powinny też wybierać kobiety w ciąży, gdyż amoniak może by niebezpieczny dla dziecka. Dlaczego warto wybrać farby do włosów bez amoniaku? Farby bez amoniaku pozwolą utrzymać włosy w lepszej kondycji, gdyż nie niszczą włosów tak jak farby tradycyjne. Dzięki zastosowaniu w takich farbach zdrowszych, bezpieczniejszych i bardziej naturalnych zamienników można uniknąć zniszczenia i przesuszenia włosów po koloryzacji.  Wbrew pozorom farba bez amoniaku wcale nie musi być mniej trwała, nowoczesne farby są bardzo skuteczne i pozwalają utrzymać piękny kolor na dłużej. Plusem farby z amoniakiem jest też to, że wypłukuje się ona równomiernie na włosach, nie zostanie więc po niej np. nieestetyczny odrost. Farby z amoniakiem mają też bardziej przyjemny zapach niż farby tradycyjne, gdzie zapach amoniaku potrafi być bardzo silny. Ponieważ farby bez amoniaku mniej niszczą włosy to można je stosować częściej, powinny je więc wybierać Panie, które często decydują się na zmianę koloru.